Oxfordy (Wiedenki)
Oxfordy były produkowane już w 1830 roku w Oxfordzie w Anglii, zatem są one uważane za angielskie buty par exellence. Co więcej dla wielu są najbardziej eleganckim rodzajem obuwia męskiego. Uroczystości są ich naturalnym środowiskiem.

Legenda głosi, że to właśnie studenci Uniwersytetu Oxfordzkiego w połowie XIX wieku uczynili wiedenki popularnym obuwiem. Wcześniej, prym wiodły wysokie buty do połowy łydki jednak młodym studentom Uniwersytetu nie przypadły one do gustu. Odzwierciedleniem ich stylu były sznurowane półbuty.
Oxfordy są integralną częścią mody męskiej od 1920 roku
Około 1860 roku, Oxfordy były popularnymi butami na lato. W tym czasie ich podeszwa była stosunkowo cienka i nie chroniła przed złą pogodą. Na początku 1920 roku grubsza podeszwa weszła do męskiej mody czyniąc Oxfordy odpowiednim obuwiem również na niepogodę.
Dzisiaj wiedenki uważane są za najelegantszy typ butów męskich, które z pewnością znajdują się w szafie każdego mężczyzny. Oxfordy charakteryzują się zamkniętą przyszwą i najczęściej mają pięć dziurek na sznurowadła. Idealne modele posiadają gładki, jednolity wygląd. Spod przyszwy wystaje jedynie górna krawędź języka sprawiając bardziej elegancki efekt niż buty z otwartą przyszwą jak Blucher lub Derby.
Wiele modeli, jeden mianownik: Oxfordy to czysta elegancja
Bardzo często w butach Oxford ozdobne dziurkowane (broguing) jest pominięte, ponieważ te buty emanują czystą elegancją poprzez ich czyste linie, wąski kształt i gładką powierzchnię. Oxfordy pozbawione dekoracji nazywane są gładkimi Oxfordami (Plain Oxfords). Modele wyposażone w dodatkowy szew biegnący przez szczyt palców znane są jako Oxfordy z noskiem – przeszyciem (Cap Toe Oxfords). Warte wspomnienia są lotniki (wholecut), które reprezentują najwyższy poziom minimalnej elegancji. Lotniki reprezentują Oxfordy, ponieważ wyposażone są w tylko jeden szew widoczny na pięcie. Istnieje również ich specjalna odmiana – to bezszwowe lotniki, które pozbawione są nawet szwu na pięcie. Takie buty wymagają więcej skóry i umieją wyrabiać je jedynie eksperci rzemiosła. Bardzo często lotniki wykonywane są na specjalne zamówienie.
Oxfordy idealnie pasują do smokingu – wiedział to sam Fred Astaire
Wąski kształt kopyta Oxfordów i zamknięte sznurowanie sprawiają, że nie nadają się do nieformalnych strojów. Tymczasem, doskonale pasują do garniturów gwarantując użytkownikowi elegancki wygląd. Czy są one noszone podczas uroczystej okazji czy spotkań biznesowych, buty Oxford są wizytówką wyrafinowanego stylu. Fred Astaire – ogromny talent aktorski i gentleman – doskonale zdawał sobie z tego sprawę, a Oxfordy były jednymi z jego ulubionych butów.
Typowe Oxfordy wykonane są z czarnej skóry cielęcej i doskonale pasują do smokingu. Ciemnobrązowe Wiedenki są doskonałym wyborem przy antracytowym, granatowym lub ciemnobrązowym garniturze.
Wskazówka: Oxfordy najlepiej pasują osobom z wąskimi stopami z niskim podbiciem.