Nasze skóry
Skóra – surowiec, z którego powstają nasze eleganckie buty to naturalny i cenny produkt, którego jakość jest ściśle powiązana z pochodzeniem i metodą garbowania. Większość skór, z których powstają buty na świecie pochodzi z garbarni Dalekiego Wschodu. Wyprawiane są one w uwłaczających warunkach pracy i z fatalnymi skutkami dla środowiska naturalnego. Skóra butów SHOEPASSION.com pochodzi z garbarni we Francji i Niemiec, przedsiębiorstw z wielowiekowymi tradycjami. Nasze egzotyczne skóry pochodzą ze specjalnych farm hodowlanych, które działają zgodnie z ustaleniami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Wysoka jakość i czyste sumienie.

»Trucizna na naszej skórze« tak brzmi tytuł głośnego reportażu telewizyjnego, który wiosną 2014 roku wywołał ogólne poruszenie. Dziennikarze niemieckiej telewizji publicznej ZDF przedstawiają w nim warunki, w jakich produkowana jest skóra w Bangladeszu. Sfilmowano niepełnoletnie dzieci, które stoją po kolana w trującej, zanieczyszczonej garbnikami wodzie i obsługują bez przestrzegania jakichkolwiek zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przestarzałe maszyny. Odpadki tej »garbarni« trafiają nieoczyszczone do rzeki, która przez znajdujące się w niej śmieci i czerwony kolor wody ledwo ją jeszcze przypomina. W innej scenie sfilmowano agonię indyjskich krów, które wygłodzone i stłoczone w ciasnych ciężarówkach, przewożono są tysiące kilometrów do rzeźni w Daku, gdzie męczone są i zabijane.
Powróćmy do Niemiec. Znany niemiecki producent butów wycofał z rynku około 1500 par butów, ponieważ znacznie przekroczone zostały wartości graniczne chromu VI, produktu ubocznego powstającego podczas niefachowego garbowania skóry. Rok wcześniej Stiftung Warentest, niezależna organizacja konsumencka w Niemczech, ostrzegała przed substancjami rakotwórczymi wykrytymi w butach dziecięcych i roboczych.
Takie obrazy i wyniki testów poruszają, wywołują oburzenie i zmuszają do refleksji. Naturalny produkt jakim jest skóra decyduje o cenie: prawie 50 procent kosztów produkcji butów przypada na zużyty surowiec. Jak to możliwie, że skórzane buty sprzedawane w dyskontach spożywczych kosztują zaledwie 29,90 euro? Co to za skóra i w jakich warunkach jest ona produkowana? To pytania, na które nie znajdzie się odpowiedzi w kolorowych prospektach. W zamian za to niska cena sprzedaży decyduje o popularności. Niestety nadal potrzebne są tak drastyczne sceny w telewizji, aby poruszyć sumienia konsumentów.
Skóry z Francji i Niemiec
SHOEPASSION.com kocha skórę i buty, które z niej powstają. Jednocześnie szanujemy i kochamy naszą planetę i ludzi, którzy na niej żyją. I dlatego przywiązujemy dużą wagę do tego, aby znać pochodzenie i proces powstawania naszego surowca. Zwiększanie zysku na koszt innych ludzi i środowiska naturalnego to błędna droga. Dla nas liczy się zrównoważony, długofalowy rozwój ekologiczny!
Nasze skóry pochodzą z Niemiec i Francji, gdzie proces garbowania przebiega zgodnie z rygorystycznie przestrzeganymi normami ekologicznymi, a skóry pochodzą z miejscowych zwierząt. Skóra podeszw z garbarni Rendenbach jest dziś, tak samo jak ponad 170 lat temu, garbowana przy pomocy substancji roślinnych. Proces ten trwa przynajmniej dziewięć miesięcy. Dzięki środkom chemicznym proces garbowania u konkurencji wynosi zaledwie cztery tygodnie. To jakość, która ma swoją cenę, ale przekonuje w zamian wytrzymałością. Zapraszamy na wirtualny spacer po rodzinnym przedsiębiorstwie w Trewir , które jako jeszcze jedno z niewielu stosuje garbowanie w kadziach i korze dębowej.
Nasze skóry egzotyczne dobierane są z taką samą starannością jak inne. Wszystkie skóry wykorzystywane przy produkcji obuwia ze skór egzotycznych pochodzą ze specjalnych farm hodowlanych, które działają zgodnie z ustaleniami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).
Etapy garbowania w garbarni Rendenbach w Trewir
Magazyn skór i warsztat mokry
Rendenbach stosuje do swoich podeszw tylko najlepsze skóry bez skaz, które mają odpowiednią grubość i pochodzą z południowych Niemiec. Pokrywany solą surowiec czeka na dalszą obróbkę w magazynie. Przycięte skóry trafiają do warsztatu mokrego, który słychać z daleka: głośny szum wody i plusk jak w prawdziwej pralni. Warsztat mokry znajduje się tuż obok magazynu skór. Ogromne walce i duże ilości wody dokonują swego dzieła w cylindrycznych pojemnikach z metalu i drewna: ten proces przywraca skórom ich pierwotne uwodnienie. Teraz skóra oczyszczana jest ostrymi narzędziami ze zbędnych resztek sierści, mięsa i tkanek. Tak przygotowana do garbowania skóra nazywa się golizna lub golec.




Garbowanie
Składowane na małych wózkach golizny trafiają na podwórze, gdzie czekają na nie doły z brzeczką garbarską o różnym stężeniu. Przez pierwsze cztery tygodnie przeprowadzane jest garbowanie wstępne. Proces ten powoduje otwieranie się włókien skóry, aby zapewnić przyjmowanie przez nią garbników. Podczas tego procesu skóry przekładane są z kadzi do kadzi.


Zanurzanie
Drugi etap garbowania wstępnego to zanurzanie golizn w kadzi wypełnionej do połowy brzeczką. Do tak przygotowanych kadzi wkłada się na przemian warstwę golizny i warstwę kory. Poza zmieloną korą do garbowania stosuje się liście i drewno bogate w garbniki. Wszystko razem zanurza się na drewnianym rusztowaniu w brzeczce garbarskiej. Tak przygotowaną goliznę pozostawia się na sześć tygodni. Na koniec przeprowadzane jest drugie zanurzenie.



Garbowanie w kadziach dębowych
Dopiero teraz można zacząć garbować skóry we właściwych kadziach dębowych. To bardzo delikatny i długotrwały proces. Garbowanie przeprowadza się w głębokich na trzy metry kadziach z drewna dębowego, gdzie ponownie składuje się na przemian goliznę i mieszankę z kory w połączeniu z brzeczką garbarską. Podczas garbowania znajdujące się w korze barwniki wnikają do skóry i jednocześnie ją konserwują. Składniki używane do garbowania są całkowicie naturalne: kora dębu, świerku, mimozy i żołędzie egzotycznego dębu quercus valonea. Proces ten trwa przynajmniej dziewięć miesięcy, a czas garbowania uzależniony jest od grubości skóry.


Dogarbowanie
Po takim przygotowaniu, skóry natłuszczane są tłuszczem roślinnym, co sprawia, że są one elastyczne, giętkie i aksamitne. Teraz skóry wieszane są pojedynczo w suszarni gdzie osuszane są powoli przy pomocy ciepłego, naturalnego powietrza. Po tygodniowym suszeniu skóry ponownie się nawilża i poddaje walcowaniu, dzięki czemu stają się one ściślejsze. Teraz skóry znowu są osuszane a na koniec przycinane i otrzymują formę znaną z handlu.
Cały proces garbowania w kadziach i korze bazuje w 100 procentach na naturalnych substancjach. Tak przygotowana skóra mogłaby trafić na kompost, co byłoby naturalnie niepowetowanym marnotrawstwem. Ten ekologiczny proces garbowania sprawia, że skóra podeszw jest nieszkodliwa dla zdrowia i bardzo wytrzymała.
Rodzinne przedsiębiorstwo Rendenbach o bardzo bogatej tradycji prowadzone jest od 1985 roku przez Hannsa Rendenbacha. To już czwarte pokolenie Rendenbach, które zarządza tą firmą. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z tym znanym przedsiębiorcą. Dowiedzą się Państwo dlaczego podeszwa Rendenbach ma tak świetną jakość, jakie jest zdanie Hannsa Rendenbacha na temat obuwia ogólnie i w szczególności na temat butów SHOEPASSION.com.




